Tyto stránky by měly sloužit pro psaní specifikací, manuálů, rad, dokumentace, poznámek a dalších věcí, které je vhodné sdílet mezi členy týmu. Protože libovolnou stránku může každý člen týmu editovat, lze průběžně vylepšovat dokumentaci opravováním chyb nebo nepřesností. Použitá DokuWiki stránky verzuje, je tedy možné snadno dohledat změny provedené na stránce, případně je zahodit a vrátit se ke starší podobě stránky. Vynikající vlastnost je syntax highlighting vloženého kódu. Ukázka:
public static void main(String[] args) { javax.swing.SwingUtilities.invokeLater(new Runnable() { public void run() { createAndShowGUI(); } }); }
Představu o systému Wiki si uděláte v českém WikiHelpu. Pozor, naše wiki se v detailech (např. v syntaxi některých prvků) mírně liší, podstata je ale stejná. Více si přečtete na české Wikipedii.
Stránky wiki jsou psány v jednoduchém značkovacím jazyce (syntax). Číst stránky může každý, upravovat je může jen přihlášený uživatel. Musíte se zaregistrovat. Psaní na wiki si můžete libovolně zkoušet na pískovišti.
Manuál DokuWiki najdete tady. Přečtěte si interní Wiki tutoriál.
Systém wiki bychom měli používat pro psaní specifikací, dokumentací, návodů, tutoriálů a dalších textů, které by měly být přístupné všem členům laborky.
Výhody wiki:
Používáme systém DokuWiki s rozšířením MonoBook, které nabízí navíc diskuse k článkům, přehlednější navigaci na stránkách a lepší vzhled systému.
Kofrlab Wiki je umístěna na adrese http://patf-biokyb.lf1.cuni.cz/wiki. Kterýkoliv návštěvník může wiki číst, pro zápis je potřeba mít registraci. Některé stránky (osobní stránky, aktuality)mohou číst pouze členové Kofrlabu.
Přehled syntaxe DokuWiki. Práci s wiki si můžete volně zkoušet na pískovišti.
csharp
, actionscript
, xml
, java5
, html
, sql
, …Nádled
Nahrát soubor
. Je možné linkovat na obrázky nebo soubory umístěné i mimo wiki.odebírat změny mailem
v záhlaví stránkyRSS|XML FEED
)
diskuse
v záhlaví stránky)
strom
Wiki neumožňuje založit novou stránku přímo. Místo toho je nutné nejprve na neexistující stránku vytvořit odkaz a potom na něj kliknout a stránku založit. Alternativní postup je vysledovat, jak wiki tvoří URL, a zadat adresu neexistující stránky přímo do prohlížeče (nepoužívat!). Pokud možno uvádějte odkaz na každou vytvořenou stránku už z úvodní stránky.